Exkurze - Praha

18.05.2011 12:56

Praha – Letiště Praha -  Ruzyně, Česká televize – 27. dubna 2011

   Byla středa 27. dubna a my se chystali v 6.45 hod. u naší školy k odjezdu na exkurzi. Čekala nás Praha a v ní návštěva na letišti a v České televizi. Moc jsme se těšili. Vezl nás pan Uchytil s jejich zlatou Bovou.

   V Praze jsme nejdříve zamířili na letiště a velice se těšili na prohlídku. Před vstupem do letištního areálu jsme všichni dostali na ruku náramek s nápisem Prague Airport, abychom byli označeni jako návštěva, prošli jsme přes bezpečnostní kontrolu a rentgen a na ploše jsme pak nastoupili do autobusu a s průvodcem mohla vlastní exkurze začít. Všude kolem nás stála samá letadla, některá právě přistála, jiná se zase chystala k odletu. Cestou po letišti jsme míjeli např. šestipatrové parkoviště pro osobní automobily, chovnou stanici dravců, které zde chovají kvůli rozhánění menších ptáků, krásně naleštěné letadlo nejbohatšího Čecha apod. Mezi nejzajímavější zážitky z letiště určitě řadíme přílet a odbavení letadla i s výstupem cestujících (to vše jsme viděli na vlastní oči a zblízka) a návštěvu místních hasičů. Jejich vozový park byl opravdu výstavní. Taková hasičská monstra jsme ještě neviděli. Nejdražší auto, které zde měli, mělo vepředu takovou jehlu, která se při požáru letadla probodnutím trupu dostane dovnitř na palubu a okamžitě hasí.

Po prohlídce letiště nás čekala ještě jedna akce. A to exkurze v České televizi, na kterou se všichni opravdu moc těšili. A měli taky proč. Tak hurá na Kavčí hory.

Po vstupu do hlavní vrátnice České televize se nás ujali dva průvodci, kteří nás nejprve zavedli do kongresové místnosti a pustili zajímavý dokument o České televizi (kde se nachází, jak je veliká, kolik má zaměstnanců, kolik se v ní spotřebuje ročně dřeva, kolik je ve sklepech rekvizit a kulis apod.). Mimochodem, v koutku té kongresové místnosti se nacházelo malé studio, kde se točí pořad Hledání ztraceného času. Pak jsme byli odvedeni k modelu celého areálu televize a všem nám bylo vysvětleno, kde se co nachází (sklady rekvizit, všech pět televizních studií, zpravodajství…). Vlastní prohlídka televizních studií mohla začít! Je jich tam celkem pět a všechna jsme navštívili nebo kolem nich alespoň prošli. V jednom se zrovna dotočil přímý přenos pořadu Sama doma, takže jsme viděli studio v akci minutu po skončení přímého přenosu, ve druhém se chystaly kulisy na nedělní Studio Kamarád, ve třetím jsme si mohli popovídat s Františkem a Fanynkou z Kouzelné školky a zúčastnit se chvilku i zkoušky před tím než se jede „naostro“, v dalším studiu byly postaveny kulisy celého bytu, ve kterém se zrovna natáčela detektivka s Jiřinou Bohdalovou, kterou jsme viděli na vlastní oči na chodbě, když si opakovala text ze scénáře…  V dalším studiu jsme si mohli vyzkoušet různé rekvizity z pohádek, nasadit si kouzelné paruky, vyzkoušet si roli krále či královny na trůnu, historické zbraně, helmy apod. No prostě paráda!

Cestou zpátky, jelikož jsme byli hodní, jsme se zastavili na svačinku u Mc Donald’s. Do Rudíkova jsme dojeli kolem šesté hodiny večer, Rudíkovští se rozutekli domů a ostatní čekali na odvoz do nejbližšího okolí. Moc se nám tam všem líbilo a třeba  si to někdy zopakujeme.

                                                                                                              Žáci 6., 7.,8. ročníku   (Bára a Mája)